Оpublikowany: 24.04.2023

Blackjack — Zasady i Strategia

Blackjack od dawna znajduje się na szczycie listy ulubionych hazardowych gier stołowych Polaków. Ta gra karciana ma proste zasady i dość wysokie prawdopodobieństwo wygranej dla gracza, a także pozwala na zastosowanie intuicji i strategii, zamiast polegać tylko na szczęściu.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby grać w blackjacka, w tym podstaw, możliwych ruchów, uniwersalnych strategii na wygraną i oczywiście zasad najpopularniejszych odmian blackjacka. Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu będziesz w dobrej pozycji, aby zacząć grać w blackjacka na prawdziwe pieniądze.

Podstawy blackjacka

Legenda o tym, skąd wziął się blackjack ma kilka wersji. Najpopularniejsza wersja mówi, że gra powstała na samym początku XVIII wieku we Włoszech, po czym rozprzestrzeniła się po całej Europie, a następnie w Ameryce. 

Popularność blackjacka wynika z prostego, ale fascynującego procesu gry: aby wygrać, trzeba pokonać krupier. Można to zrobić poprzez zgromadzenie 21 punktów lub jak najbardziej zbliżonych do tej wartości, ale nie przekraczających jej. Punkty gromadzi się za pomocą zwykłej paczki kart, w której karty od 2-9 mają taką samą wartość, co ich numer, za Waleta, Damę, Króla dają 10 punktów, a za ASa — 1 lub 11, w zależności od gry.

Krupier rozdaje karty zarówno sobie, jak i graczom. W trakcie jednej rundy nikt nie zabrania zagrania kilku układów: w takim przypadku gracz dokonuje kilku zakładów jednocześnie i gra o każdy z nich. Maksymalna liczba układów dozwolonych w jednej rundzie zarówno dla różnych jak i jednego gracza wynosi zwykle 6 lub 8.

Zasady gry w blackjacka

Aby poznać zasady blackjacka, musisz zrozumieć podstawowe kroki gry, wartość kart i ruchy, które możesz wykonać. Poniżej omawiamy to wszystko pokrótce.

Gra rozpoczyna się więc od postawienia przez każdego z graczy zakładu w ramach dozwolonego minimum i maksimum. Następnie krupier rozdaje sobie i wszystkim graczom dwie karty z talii 52 kart jednocześnie można używać od 1 do 8 talii. Jedna z jego kart leży zakryta, a druga zakryta, natomiast karty obu graczy są zawsze odkryte. 

Koszt karty obliczany jest w ten sposób:

 • karty z numerem dają liczbę punktów równą ich wartości nominalnej
 • dziesiątka, walet, dama i król są warte po 10 punktów 
 • as może przynieść 1 lub 11 punktów — w zależności od tego jak gracz korzysta

Na przykład, kombinacja waletów i dziewiątek przyniesie Ci 19 punktów, a para asów i trójek da Ci 4 lub 14 punktów do wyboru. Jeśli as będzie pełnił rolę jedynki, kombinacja będzie nazywana twardą, a jeśli jedenastki miękką.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, głównym celem blackjacka jest pokonanie krupierów. Wygrywasz, jeśli:

 1. W Twoim rozdaniu pojawia się blackjack as i jedna z kart na 10 punktów. W tym przypadku otrzymujesz x1,5 swojego zakładu.
 2. Zgromadziłeś 21 punktów z innymi kartami. Musisz poczekać, aż krupiera odsłoni swoje karty: jeśli on również zgromadził 21 punktów, przyznawany jest remis, w przeciwnym razie wygrywasz i otrzymujesz x1 zakładu
 3. Krupier zdobył więcej niż 22 punkty lub więcej (biust), a Ty mniej

W innych sytuacjach otrzymasz remis lub wpadkę. Wygrana wypłacana jest po kolejce krupierów. Jest on zobowiązany do wzięcia karty na każdej twardej lub miękkiej, której wartość wynosi 16 lub mniej.

Możesz również dobrać dodatkowe karty do dobrania punktów. Kiedy wszyscy gracze przy stole wykonają swój ruch, krupier dokończy rozdanie. Różne rodzaje blackjacka mogą mieć swoje własne niuanse w zasadach: na przykład w europejskim blackjacku krupier bierze jedną kartę, podczas gdy w Atlantic City dwie).

Również w niektórych wersjach gry krupier zatrzymuje się na miękkiej 17, podczas gdy w innych może dobrać kartę więcej. Dlatego ważne jest zagłębienie się we wszystkie cechy odmiany gry, w którą zamierzasz grać. Na koniec artykułu pokrótce rozłożyliśmy podstawowe zasady popularnych rodzajów blackjacka.

Możliwe działania gracza w blackjacku

Po podliczeniu wartości swoich dwóch kart po rozdaniu, gracz musi zdecydować, co zrobić dalej. Do wyboru jest sześć ruchów:

 • Hit dobrać kolejną kartę. Jeśli nie masz dobrej ręki, powinieneś zagrać "hit" i dobrać kolejną kartę. Opcja ta jest dostępna do momentu, gdy osiągniesz 21 punktów lub zostaniesz zdemaskowany.
 • Stand pozostać ze swoimi kartami i czekać. Jeśli masz w ręku dobrą kombinację kart, możesz odmówić przyjęcia zestawu i zostać do końca rozdania z tym, co masz.
 • Double podwojenie stawki. Po rozdaniu pierwszych dwóch kart, możesz postawić dodatkowy zakład równy początkowemu i otrzymać jedną dodatkową kartę. Najlepiej jest podwoić stawkę, gdy suma układów wynosi 11, twardych 9 lub 10, miękkich 16, 17 lub 18.
 • Split podzielić rękę na dwie. Jeśli krupier rozdał Ci dwie karty o tej samej wartości (w niektórych wersjach liczy się nie tylko ten sam nominał, ale także dwie karty o tej samej wartości), masz prawo podzielić rękę na dwa układy. 
 • Ubezpieczenie ubezpieczenie zakładu. Jeśli jedną z kart krupierów jest as, może on prawdopodobnie dostać blackjacka. W takim przypadku można postawić dodatkowy zakład w wysokości połowy pierwotnego i w ten sposób zabezpieczyć się: jeśli krupier okaże się mieć blackjacka, to nie porażkę (ale porażkę w przeciwnym przypadku).
 • Surrender to możliwość wykonania passa za połowę zakładu. Możesz spasować, jeśli zakładasz, że masz pechowe karty w ręce. Ta opcja jest dostępna tylko w przypadku dwóch pierwszych kart.

Dzięki odpowiednim ruchom możesz znacząco zmienić przebieg gry na swoją korzyść lub zmniejszyć ryzyko.

Chcesz wygrać? Użyj podstawowej strategii blackjacka

Już 60 lat temu opracowano uniwersalną strategię blackjacka, która pomaga graczowi wybrać właściwy ruch. Została ona wykonana w formie tabeli, za pomocą której można zmniejszyć przewagę krupiera do 0,5%.

Poniżej znajduje się tabela do gry pojedynczą talią z maksymalnie 17 punktami:

Blackjack Strategia

Korzystanie z tabeli jest proste. Oblicz swoje punkty i znajdź tę kombinację w pionie oraz odkrytą kartę krupiera w poziomie. Pole na ich przecięciu powie Ci, co masz zrobić:

 • H - Hit. Dobrać kolejną mapę.
 • S - Stand. Nie bierz więcej kart.
 • D - Double. Podwojenie stawek.
 • Ds - Double lub stand. 
 • P - Split. Rozdziel parę i kontynuuj wybieranie numeru.
 • H/P - Split lub Hit. Jeśli podwojenie stawki jest dozwolone po splitu, podziel karty. W przeciwnym razie dobrać kolejną kartę.
 • S/P - Split lub Stand. Jeśli podwojenie stawki jest dozwolone po splitu, podziel karty. W przeciwnym razie czekaj.
 • D/P - Split lub Double. Jeśli podwojenie stawki jest dozwolone po splitu, podziel karty. W przeciwnym razie, podwoić zakład.
 • H/R - Poddaj się lub uderz. Jeśli dozwolone, spasowanie za pół ceny. W przeciwnym razie weź kolejną kartę.
 • S/R - Surrender or Stand. Jeśli dozwolone, spasowanie za półdarmo. W przeciwnym razie czekać.

Podstawowa strategia blackjacka jest szczególnie przydatna dla początkujących graczy, którzy dopiero uczą się podejmować własne decyzje w grze. 

Popularne rodzaje blackjacka

Istnieją dziesiątki odmian blackjacka. Każda z nich ma swoje cechy szczególne, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem gry dokładnie przestudiować zasady danej odmiany blackjacka. Poniżej przedstawimy Ci cztery popularne odmiany gry, które są często wybierane przez Polaków: Blackjack Multihand, American Blackjack, European Blackjack, Vegas Strip Blackjack. Są to odmiany najczęściej spotykane w popularnych kasynach online

Blackjack z wieloma rękami — zasady gry 

Ten rodzaj blackjacka jest bardzo podobny do klasycznej gry, więc jest odpowiedni dla początkujących. Jego główną cechą jest to, że użytkownicy mogą grać wieloma rękami. Z tego powodu, blackjack z wieloma rękami jest zazwyczaj szybszy, a stawki są wyższe. 

W kasynie występują różne warianty Blackjacka Multihand. W niektórych z nich krupierzy otrzymują miękkie 17, a w innych krupierzy muszą się zatrzymać. Zgodnie z europejskimi zasadami, w tym rodzaju blackjacka nie używa się kart zamkniętych. Również niektóre podgatunki gry pozwalają na podwojenie każdej ręki z dwóch kart.

Zasady amerykańskiego blackjacka 

Gra ta ma kilka charakterystycznych cech. Na przykład, zanim gracz podejmie decyzje dotyczące swojej ręki, krupier otrzymuje tylko jedną kartę odkrytą. W każdej chwili w trakcie trwania rozdania gracz może spasować lub podwojenie stawki. W blackjacku amerykańskim krupier jest zobowiązany do zatrzymania się po miękkiej 17. 

Ze wszystkich odmian blackjacka, blackjack amerykański daje pole do manewru. W takiej grze jest mniej napięcia, ponieważ gracze są w stanie stwierdzić, kiedy krupier ma blackjacka. To co również sprawia, że gra jest bardziej relaksująca to fakt, że użytkownicy mają mniejszy wpływ na wynik, więc mogą zaufać losowi. 

Zasady europejskiego blackjacka

Europejski blackjack ma wyższy stopień napięcia, więc jeśli przychodzisz do kasyna dla dreszczyku emocji, wybierz ten typ gry. Przede wszystkim karty są rozdawane inaczej: każdy gracz otrzymuje tylko jedną kartę, a druga karta jest rozdawana po tym, jak wszyscy gracze rozdadzą swoje ręce.

W grze występują również ograniczenia dotyczące podwajania i dzielenia zakładu. Podwojenie można wykonać tylko wtedy, gdy ma się w ręku łącznie 9, 10 lub 11 kart. Gracze mogą podwojenie stawki, ale nie mogą jej ponownie podzielić. Również w tej odmianie gry, gdy miękkie 17 krupierów jest zobowiązanych do wzięcia więcej. Ogólnie rzecz biorąc, europejski blackjack spodoba się bardziej zaawansowanym graczom, którzy chcą, aby gra była bardziej skomplikowana i intrygująca.

Zasady obowiązujące na Vegas Strip

Vegas Strip Blackjack jest rozgrywany przy użyciu czterech lub ośmiu standardowych talii. Kiedy miękkie 17 krupier zatrzymuje się, nie dobiera się więcej kart. Podwojenie stawki jest możliwe po splicie i z dowolnymi dwoma kartami. Splitu można dokonać trzykrotnie, uzyskując cztery ręce, ale z asem split można wykonać tylko raz, używając jednej karty.

Jeśli po splitu uzyskasz 21 punktów z asem, nie liczy się to jako blackjack. Jednocześnie splitu można dokonać dla kart o wartości 10, nawet różnych. Spośród wszystkich rodzajów blackjacka, Vegas Strip jest najbardziej podobny do klasycznego blackjacka.