Оpublikowany: 13.04.2023

Zasady Gry w Kości

Kości — to jedna z najstarszych gier, która wciąż jest aktualna i cieszy się dużą popularnością. Jej zasady są proste i intuicyjne, chociaż mogą się nieco różnić w zależności od wariantu gry. Niemniej jednak zasada gry zawsze jest taka sama: gracze na zmianę rzucają kostkami i starają się uzyskać odpowiednią kombinację punktów. Przy tym kości do gry często są używane w grach planszowych. Dziś gry w kości są dostępne nawet w kasynach online. Proponujemy przestudiować zasady tej gry i poznać jej główne odmiany.

Krótka informacja o grze w kości

Cel gry

Zdobądź najwięcej punktów

Co jest potrzebne do gry

6 klasycznych kostek, tabela wyników

Liczba graczy

2-4

Czas trwania gry

15-20 minut

Kości do gry

Kości do gry to jedne z najstarszych przedmiotów, które zaczęto używać do gry. Dokładny czas i miejsce powstania gry w kości nie są znane, jednak według archeologów gra w nie odbywała się w różnych zakątkach świata. Z tego powodu można uznać, że kości stanowią początek wszystkich gier.

Standardowa kostka do gry ma sześć ścian, na każdej z nich jest od 1 do 6 kropek. Przy tym suma kropek na przeciwnych ścianach wynosi 7. Istnieje wiele różnych wariantów kostek do gry, na przykład mogą różnić się kształtem lub mieć inne symbole zamiast kropek.

Faktycznie, kości do gry są odpowiednikiem generatora liczb losowych, dlatego często są używane w różnych grach planszowych. Gra się nimi w takie popularne gry jak Monopoly, Osadnicy z Catanu, Munchkin i wiele innych.

Gra w kości — podstawowe zasady

Istnieje wiele różnych wariantów gry w kości, różniących się między sobą zasadami i przebiegiem gry. Najbardziej popularnym wariantem wśród graczy jest gra w Yahtzee, dlatego proponujemy omówić zasady na jej przykładzie.

Zasady gry w Yahtzee są proste. W każdej rundzie gracz otrzymuje trzy rzuty kośćmi, przy czym ma możliwość zakończenia swojej tury po jednym lub dwóch rzutach. Gdy kombinacja punktów za pierwszy rzut w pełni zadowala gracza, może nie rzucać kośćmi drugi i trzeci raz. Ten wariant gry składa się z 13 rund, a do pierwszego rzutu zawsze używane są pięć kostek.

W kolejnych rzutach gracz może wybierać liczbę kostek, które będzie używać do rzutu. Tabela zawiera 13 komórek z różnymi kategoriami, oraz jest podzielona na górną i dolną część. W Yahtzee można grać maksymalnie czterech graczy.

Tabela do gry w kości

Aby grać w kości, potrzebna jest tabela. Każdy gracz wpisuje swoje wyniki i prowadzi punktację po zakończeniu swojej kolejki. Po trzecim rzucie gracz musi wybrać jedną z kategorii w tabeli, w zależności od tego, do której kategorii pasuje jego kombinacja punktów w trakcie rzutów.

Tabela składa się z 13 pól do punktacji, podzielonych na górną i dolną część. Gdy każdy z graczy wypełni wszystkie sekcje tabeli, konieczne jest obliczenie końcowego wyniku. Ogólna liczba punktów jest sumą wszystkich trzynastu pól. Gracz, który zdobędzie większą liczbę punktów, wygrywa.

Liczenie punktów

Górna część tabeli ma 6 kategorii i wygląda następująco:

Kategoria

1

2

3

Jedynki

     

Dwójki

     

Trójki

     

Czwórki

     

Piątki

     

Szóstki

     

Aby wypełnić każdą kategorię, gracz ma 3 próby. Gracz sam decyduje, które pole chce wypełnić. Ponadto, masz szansę zdobyć bonus. Gdy gracz zdobędzie co najmniej 63 punkty w sumie w tych sześciu polach, otrzymuje bonus w wysokości 35 punktów.

Następnie przyjrzyjmy się dolnej części tabeli:

Kategoria

1

2

3

Trzy jednakowe

     

Cztery jednakowe

     

Full

     

Mały strit

     

Duży Strit

     

Generał

     

Szansa

     

Kombinacje w dolnej części tabeli są bardzo podobne do tych w pokera. Przyjrzyjmy się bliżej każdej kategorii:

  • Trzy jednakowe. Trzy kostki o tej samej wartości, a liczba punktów, które gracz otrzymuje, jest równa sumie wszystkich kostek.
  • Cztery jednakowe. Podobnie jak poprzednia kategoria, jednak tutaj są cztery kostki o tej samej wartości. Liczba punktów również jest równa sumie pięciu kostek.
  • Full. Aby zdobyć Full, potrzebujesz trzech kostek o jednej wartości i dwóch kostek o innej wartości. Gracz otrzymuje 25 punktów za ułożenie Full.
  • Mały strit. Składa się z kombinacji, w której cztery z pięciu kostek dają liczby w kolejności. Mały strit przynosi 30 punktów.
  • Duży strit. W tym przypadku wszystkie kostki muszą być w kolejności. Jeśli gracz ułoży Duży strit, otrzymuje 40 punktów.
  • Generał. Jeśli wszystkie kostki mają tę samą wartość, gracz otrzymuje 50 punktów.
  • Szansa. Tutaj suma wartości kostek, które wypadły w danym rzucie, jest liczona.

Jeśli kategoria zostanie wybrana, ale kombinacja gracza nie spełnia jej wymagań, otrzymuje 0 punktów.

Kiedy gracze wypełnią całą tabelę, należy zsumować wszystkie punkty. Ogólna liczba punktów jest sumą wszystkich punktów z dolnej i górnej tabeli. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Inne popularne odmiany gry w kostki

Jak już wspomniano wcześniej, gry w kostki mają wiele różnych wariantów. Każda z nich ma swoje własne cechy, które odróżniają ją od innych, dlatego proponujemy zapoznać się z zasadami innych popularnych wariantów. Najbardziej popularnymi odmianami gry w kostki, obok Yahtzee, są:

Perudo

Na początku gry każdemu graczowi trzeba potrząsnąć swoim kubkiem z kostkami, aby je wymieszać. Następnie rozpoczyna się runda zakładów, w której każdy gracz na zmianę próbuje zgadnąć wartość kostek znajdujących się pod kubkami. Pozostali gracze mogą zgodzić się lub odrzucić zakład. Gdy gracz zgadza się z opinią poprzedniego gracza, może go przebić zakładem.

Jeśli gracz uważa, że zakład jest nieprawidłowy, ogłasza „Dudo”. Następnie wszyscy gracze pokazują swoje kostki. Jeśli zakład był prawidłowy, wątpiący gracz traci jedną kostkę. Jeśli zakład okazał się nieprawidłowy, to gracz, który go złożył, traci kostkę. Gra kończy się, gdy wszystkim graczom, oprócz jednego, skończą się kostki. Ostatni gracz posiadający kostki zostaje zwycięzcą.

Tysiąc

Głównym celem tej gry jest zdobycie 1000 punktów jako pierwszemu. Do gry potrzebne są 5 kostek, a może w niej uczestniczyć dowolna liczba graczy. Pierwszy ruch przypada temu graczowi, który uzyskał najwyższą liczbę na kostkach.

Po rzucie kostkami, które przyniosły punkty, odkłada się je na bok, a pozostałe można ponownie rzucić. Przy tym na początku gry obowiązuje pewne ograniczenie, zwane również „dopuszczalnym wynikiem”. Aby zapisać punkty w tabeli, trzeba zdobyć określoną liczbę punktów przed tym.

High Dice

Ta odmiana gry w kostki ma bardzo proste zasady, więc nawet początkujący gracz szybko je zrozumie. Gra jest prowadzona przeciwko krupierowi. Pierwszy ruch wykonuje krupier i otrzymuje ogólną liczbę punktów na dwóch kostkach. Następnie gracze rzucają kostkami na zmianę. Ich głównym zadaniem jest zdobycie więcej punktów niż krupier.

Jeśli to się uda, wygrywają. W przypadku zdobycia takiej samej liczby punktów jak krupier, wygrywa krupier.