Według analizy Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów (EGBA) kraje Unii Europejskiej zmierzają w kierunku systemu, który umożliwia wielokrotne licencjonowanie gier hazardowych oferowanych w Internecie. Najnowsze badanie, oparte na danych z 31 krajów, wykazało, że w 27 z nich dominującym modelem regulacyjnym jest wielokrotne licencjonowanie.
Legalizacja systemu wielokrotnego licencjonowania w UE
W raporcie opublikowanym 2 maja 2024 r. na oficjalnej stronie internetowej EGBA wskazano, że 27 z 31 krajów europejskich korzysta obecnie z jakiejś formy wielokrotnych licencji na hazard online. Warto zauważyć, że większość wdraża podejście polegające na pełnym wielokrotnym licencjonowaniu.
W ciągu ostatnich 15 lat hazard online został zalegalizowany w wielu krajach Unii Europejskiej. Tam, gdzie wcześniej działalność ta pozostawała nielegalna, obecnie istnieje ustawodawstwo, które w taki czy inny sposób reguluje i kontroluje ten sektor.
Większość krajów zezwoliła na multilicencjonowanie branży hazardowej, odchodząc od modelu praw wyłącznych, w którym monopol na gry hazardowe w Internecie miały wyłącznie przedsiębiorstwa państwowe. Według EGBA tylko kilka jurysdykcji nadal utrzymuje monopol rządowy w niektórych branżach lub w całej branży.
Model wielokrotnych licencji umożliwia zarówno firmom prywatnym, jak i publicznym uzyskanie pozwolenia na prowadzenie gier hazardowych na obszarze ich jurysdykcji, przy jednoczesnym przestrzeganiu ustalonych przepisów. Wydajność i przejrzystość czynią ten model idealną opcją dla firm chcących wejść na nowe rynki.
Analiza obecnej sytuacji według kraju
Spośród 27 krajów posiadających wielokrotne licencje 23 zalegalizowały pełny system wielokrotnych licencji dla wszystkich regulowanych branż hazardu online. Oznacza to znaczny postęp i ruch w kierunku bardziej otwartego i konkurencyjnego rynku gier kasyno online. Dla porównania, w 2009 r. jedynie 7 krajów stosowało ten model regulacji gier hazardowych.
W 4 krajach nie obowiązuje obecnie żadna forma licencji wielokrotnych. Finlandia, Norwegia i Irlandia pozostają jedynymi jurysdykcjami, w których prawo do organizowania gier hazardowych w Internecie należy w całości do państwa. W Luksemburgu nadal nie ma przepisów regulujących hazard internetowy.
Kolejne 4 kraje europejskie mają system mieszany: niektóre branże mają monopol państwowy, podczas gdy inne mają system wielokrotnych licencji. Mówimy o Węgrzech, Słowenii, Austrii i Polsce.
Kraje takie jak Cypr i Francja nakładają zakazy na niektóre produkty, ale zezwalają na wielokrotne licencjonowanie w przypadku wszystkich innych regulowanych produktów związanych z hazardem online.
Widząc skuteczność tego modelu, Finlandia realizuje obecnie istotne reformy legislacyjne. Przewiduje się, że do 2026 r. nastąpi przejście na licencjonowanie wielokrotne.
Promuje wzrost gospodarczy i chroni interesy graczy
Maarten Haijer, Sekretarz Generalny EGBA, podkreślił korzyści płynące z wdrożenia tego modelu w grach hazardowych online. Zauważył: „Widzimy rosnące zainteresowanie wielokrotnymi licencjami na hazard online w Europie. Większość rządów zdaje sobie sprawę, że cele polityki publicznej, szczególnie w obszarach ochrony konsumentów i poboru podatków, można skuteczniej osiągnąć dzięki dobrze zorganizowanej konkurencji.
„Nasze doświadczenie w Europie na przestrzeni 15 lat pokazuje, że wielokrotne licencje zapewniają skuteczną ochronę konsumentów, zwiększają dochody podatkowe i zapewniają ścisły nadzór regulacyjny. Nadszedł czas, aby pozostałe kraje w Europie wsparły ten optymalny model regulacji hazardu online”.