Оpublikowany: 24.10.2023

Poker – Zasady i Układy

Poker to jedna z najbardziej znanych gier rozgrywanych na całym świecie. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie gry karciane, poker jest zdecydowanie najpopularniejszą z nich. Gra się w nią w domu, w klubach pokerowych i kasynach online. Obecnie istnieje wiele różnych odmian tej gry, ale większość z nich ma wiele wspólnych zasad. Z tego artykułu dowiesz się, jak grać w pokera i poznasz podstawowe zasady gry w pokera.

Poker – na czym polega istota tej gry?

Zanim przejdziemy do zasad pokera, musimy zrozumieć więcej o tym, czym jest ta gra. Poker to gra karciana, w której obstawia się za pomocą żetonów. Gra może być rozgrywana przy fizycznym stole lub online. Najczęściej używaną talią jest talia standardowa, która zawiera 52 karty do pokera – od dwójki do asa. Gracze otrzymują określoną liczbę rozdanych kart, w zależności od wariantu pokera, a pięć wspólnych kart układa się na stole.

Poker Gra

Głównym celem gry jest ułożenie jak najwyższego pięciokartowego układu pokerowego. Kto ma najsilniejszą kombinację kart, wygrywa i zdobywa wszystkie żetony na stole. Gracze mogą obstawiać, kto ma najlepszą rękę, a inni gracze muszą albo zremisować, albo się poddać. W pokerze można również blefować, obstawiając, że ma się najlepszą rękę, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. W tym przypadku możesz wygrać, chyba że gracze z silniejszymi rękami sprawdzą zakład. Do gry w pokera potrzeba co najmniej dwóch graczy, ale przy jednym stole może ich być nawet 10.

Poker Texas Holdem – zasady

Texas Hold’em to najpopularniejsza forma pokera. Ma proste zasady i ciekawą rozgrywkę. Może jednak oferować dużą liczbę możliwych sytuacji i kombinacji, które na początku mogą okazać się trudne.

Zasadą gry jest wykorzystanie własnych kart w połączeniu z kartami wspólnymi, aby stworzyć najlepszą możliwą kombinację pięciu kart. W Texas Hold’em każdy gracz otrzymuje dwie karty własne. W ciągu kilku rund zakładów zobaczysz pięć kolejnych kart na środku stołu. Są one wspólne i mogą być używane przez każdego gracza w połączeniu z jego kartami własnymi. Do gry używana jest standardowa talia 52 kart.

Ruchy w pokera

Aby lepiej zrozumieć grę w pokera, powinieneś być świadomy wszystkich możliwych ruchów:

 • Stawianie zakładu. Jest to pierwsza czynność, od której zaczyna się każda gra.
 • Raise. Kiedy gracz uważa, że ma dobrą rękę, może podnieść swój zakład. Pozostali gracze mogą wtedy sprawdzić, podbić lub spasować.
 • Pass. Jest to akcja, która oznacza rezygnację z walki o pulę. Kiedy gracz przechodzi, odrzuca karty i traci żetony. Pasowanie jest najczęściej wykonywane, gdy uważają, że ich ręka nie jest wystarczająco silna.
 • Call. Po podbiciu zakładu gracz musi ponownie podbić zakład, poddać się lub call, czyli sprawdzić zakład przeciwnika.
 • Czekanie. Ta sytuacja może mieć miejsce, gdy żaden z Twoich przeciwników nie podniósł zakładu. W tym przypadku nie musisz stawiać nowych żetonów, co pozwala Ci czekać na ruch innych graczy.
 • All-in. Jest to akcja polegająca na postawieniu wszystkich żetonów, które posiadasz. All-in wykonuje się, gdy jesteś pewny swoich umiejętności i chcesz pomnożyć posiadane żetony.

Poker – Układy

Zanim zaczniesz grać w pokera, zalecamy zapoznanie się z wszystkimi istniejącymi kombinacjami. Dlatego zrozummy, czym są układy pokerowe. Istnieje w sumie 10 kombinacji pokerowych, z których każda składa się z pięciu kart. Przyjrzyjmy się poniżej każdej z możliwych kombinacji, zaczynając od najwyższej:

Polska nazwa

Nazwa angielska

Wyjaśnienie

Przykłady

Wysoka karta

High Card

Liczona jest tylko jedna karta, najstarsza.

A♦, J♣, 8♠, 5♥, 2♦ – wysokie A

10♠, 8♦, 6♠, 5♥, 3♣ – Wysoka 10

Para

One Pair

Dwie karty o tej samej wartości, kolor nie jest brany pod uwagę.

A♣, A♥, 10♦, 8♣, 6♠ – Para A

J♠, 8♦, 8♥, 6♣, 2♥ – para 8

Dwie pary

Two Pairs

Dwie pary kart o tej samej wartości, niezależnie od koloru.

K♥, K♣, J♦, 5♠, 5♥ – pary K i 5

J♠, 8♣, 8♠, 4♦, 4♣ – pary 8 i 4

Trójka

Set/Three of a Kind

Trzy karty o tej samej wartości niezależnie od koloru.

Q♦, Q♠, Q♣, 5♥, 4♦ – Zestaw Q

5♥, 5♣, 5♠, 3♦, 2♠ – Zestaw 5

Strit

Straight

5 kart w dowolnym kolorze, zebranych w kolejności.

J♥, 10♠, 9♦, 8♣, 7♣

6♠, 5♥, 4♥, 3♠, 2♦

Kolor

Flush

5 kart o dowolnej wartości, ale w tym samym kolorze

A♣, 10♣, 8♣, 7♣, 2♣

J♥, 10♥, 5♥, 4♥, 2♥

Pełny

Full House

Połączenie dwóch kombinacji – jedna para i zestaw

A♦, A♣, 10♠, 10♥, 10♦

J♠, J♥, J♣, 2♦, 2♠

Kareta

Quads/Four of a Kind

4 karty o tej samej wartości, kolor nie jest brany pod uwagę

Q♥, Q♣, Q♠, Q♦, 10♣

5♥, 5♠, 5♦, 5♣, 3♦

Poker

Straight Flush

5 kart w tym samym kolorze, ułożonych w kolejności

K♦, Q♦, J♦, 10♦, 9♦

7♠, 6♠, 5♠, 4♠, 3♠

Poker królewski

Royal Flush

5 kart w tym samym kolorze, ułożonych w kolejności, zaczynając od A

A♥, K♥, Q♥, J♥, 10♥

A♣, K♣, Q♣, J♣, 10♣

Jak widać, pokerowy uklad kart nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest, aby zrozumieć zasadę tworzenia kombinacji, a następnie łatwo je zapamiętać.

Prawdopodobieństwo wypadnięcia kombinacji

Szanse na wygraną w pokerze nie są łatwe do obliczenia, ale dzięki poniższej tabeli możesz łatwo poznać szanse na każdą rękę. Tabela z szansami na konkretny pięciokartowy układ w Texas Hold’em wygląda następująco:

Kombinacja

Szanse

Royal Flush

1:30940

Straight Flush

1:3590

Four of a Kind

1:595

Full House

1:38

Flush

1:33

Straight

1:21

Three of a Kind

1:20

Two Pairs

4:17

One Pair

5:11

High Card

4:23

Ograniczenia dotyczące wysokości zakładów

Różne wersje pokera różnią się między sobą liczbą kart, mechaniką i zasadami zakładów. W sumie istnieją trzy formaty zakładów. Omówmy poniżej każdy z nich, abyś mógł wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada:

 • Stały limit. Oznacza to, że przed rozpoczęciem gry wybierany jest limit zakładów, powyżej którego żaden gracz nie może postawić. Pozwala to zminimalizować możliwość utraty dużej ilości żetonów na raz.
 • Pot-limit. W tej opcji gracze otrzymują więcej swobody niż w poprzednim wariancie. Początkowy zakład może zostać zwiększony, ale nie może być większy niż wartość całej puli.
 • No-limit. Jest to najczęściej spotykany format zakładów w pokerze. W nim masz możliwość podbicia dowolnej kwoty, nawet jeśli przekracza ona wielkość puli.

Inne odmiany pokera – zasady gry

Istnieje wiele różnych rodzajów pokera, każdy z nich ma swoje własne cechy szczególne. W zależności od konkretnego wariantu pokera, zasady i pakiet kart mogą się różnić, ale większość ma podobne zasady.

 • Omaha Poker
  Ta odmiana ma bardzo podobne zasady do Texas Hold’em i jest jedną z najbardziej znanych odmian pokera. Celem gry jest rozegranie standardowego pięciokartowego układu. W przeciwieństwie do Texas Hold’em, gracze Omaha otrzymują 4 karty własne zamiast 2. Jednak każdy układ musi być kombinacją pięciu kart – 2 zakrytych i 3 odkrytych. Omaha ma również swoje odmiany: Omaha high-low i Omaha 8.
 • 5 Card Draw Poker
  Jest to jeden z najprostszych wariantów pokera. Często gra się w niego w domu, co w połączeniu z prostymi zasadami sprawiło, że stał się bardzo popularny. Gra rozpoczyna się od postawienia przez Ciebie początkowego zakładu. Następnie otrzymujesz pięć kart. Potem następuje runda licytacji, w której gracze wymieniają tyle kart, ile chcą. Krupier zabiera ich karty i daje im tyle samo nowych kart. Wymianę rozpoczyna gracz znajdujący się na lewo od rozdającego. Po wymianie następuje kolejna runda licytacji. W ten sposób w 5 Card Draw nie ma wspólnych kart, co pozwala na blefowanie.
 • 7-card Stud Poker
  Ta odmiana również cieszy się dużym zainteresowaniem. Może w nią grać od dwóch do ośmiu graczy, a jej główną różnicą w stosunku do innych wariantów jest brak flopa. Na początku gracz otrzymuje dwie zakryte karty, a następnie trzecią kartę odkrytą. Po tym następuje runda zakładów. Każdy gracz otrzymuje w sumie siedem kart, z których cztery są zakryte. Następnie gracz musi wybrać najlepszą kombinację pięciu kart z tych siedmiu kart. W 7-card Stud kombinacje są takie same jak w Texas Hold’em, kolor królewski jest najlepszą możliwą ręką, a kombinacja wysokich kart jest najgorszą możliwą ręką.

Jak grać w pokera, aby wygrać?

 • Obserwuj swoich przeciwników. Pomoże ci to zrozumieć ich styl gry i odróżnić blefy.
 • Nie zapominaj o prawdopodobieństwie kombinacji. Jest to ważne przy podejmowaniu decyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o zakłady. Przydaje się do tego powyższa tabela.
 • Stosuj strategie. W oparciu o dostępne karty, wybierz odpowiednią strategię, która Ci odpowiada.
 • Kontroluj swoje emocje. Nie pozwól im wpływać na poprawność podejmowanych decyzji.
 • Analizuj swoją grę. Szukaj błędów, nawet jeśli wygrywasz – to pomoże ci się poprawić.
 • Kontroluj swój bankroll. Zanim zaczniesz grać, zdecyduj, jaka maksymalna kwota strat jest dla ciebie akceptowalna. Nie przekraczaj tego limitu.
 • Naucz się blefować. Blefowanie w pokerze to bardzo przydatna rzecz, która pomoże ci zmylić przeciwników i podjąć błędną decyzję, co będzie działało na twoją korzyść.

Główne strategie gry w pokera

Gra poker jest tak popularny, że o strategiach tej gry napisano całe książki. Obecnie istnieją setki takich strategii, ale żadna z nich nie daje 100% rezultatów, a wiele nadal zależy od gracza. Dla początkujących lepiej jest zacząć od podstawowych taktyk – małych i dużych stacków:

Strategia małych stacków. Będziesz potrzebował stacka w wysokości 20 blindów, graj agresywnie i pewnie. Po rozdaniu kart natychmiast oceń swój układ. Jeśli masz parę 5 lub niższą, spasuj, jeśli masz wyższą rękę, zaryzykuj. AK, AQ, AJ, JQ, KJ to również dobre ręce startowe. Celem tej strategii jest przekonanie wszystkich, że masz naprawdę silną rękę, tak łatwo przechodząc Va Banque, i skłonienie ich do spasowania. Jednocześnie nie ryzykujesz zbyt wiele, ponieważ grasz z niewielką ilością żetonów. Strategia ta pozwala na regularne zyski i nie wymaga podejmowania trudnych decyzji w drugiej lub trzeciej rundzie gry.
Strategia dużych stacków. W tym przypadku stack powinien wynosić średnio 100 blindów. Powinieneś grać spokojnie, metodycznie przechodząc przez wszystkie etapy gry i konsekwentnie podbijając stawki. W tej strategii ważne jest, aby przeanalizować, czy ręka wzmocniła się wraz z dystrybucją nowych kart i czy warto ją kontynuować. W rzeczywistości ta taktyka jest przeciwieństwem poprzedniej, nie musisz od razu odrzucać słabych kart lub iść Va Banque od pierwszego rozdania, ważne jest, aby dojść do ostatniego podbicia.

Poker – zasady legalne w Polsce

Podobnie jak w przypadku innych gier hazardowych, ważne jest, aby gracz wziął pod uwagę kwestię legalności. Ponieważ każdy kraj ma swoje własne prawa, należy pamiętać, że sytuacja dotycząca legalności pokera może się różnić w zależności od lokalizacji. W Polsce w pokera można grać w licencjonowanych kasynach. Kiedy gra odbywa się w celach rekreacyjnych i nie są w nią zaangażowane prawdziwe pieniądze, masz możliwość zagrania w każdą z oferowanych gier. Podczas gry na prawdziwe pieniądze ważne jest, aby gracz znał wszystkie zasady.

Zgodnie z ustawą hazardową, polscy gracze mogą legalnie grać w pokera w kasynach stacjonarnych, pod warunkiem, że samo kasyno jest legalne. Jeśli chodzi o hazard online, to sytuacja jest bardzo podobna. W legalnego pokera online można grać tylko w licencjonowanym kasynie internetowym. Jednocześnie gracze w pokera są opodatkowani za grę w pokera. W Polsce można więc grać w pokera, ale tylko w miejscach, które spełniają wymogi prawne.