Оpublikowany: 20.04.2023

Zasady Gry w Ruletkę: Kompletny Przewodnik

Ruletka to jedna z najbardziej znanych gier w kasynach online. Nie ma w niej skomplikowanych zasad, a system wygranej jest dość atrakcyjny, dlatego wielu graczy wybiera ten rodzaj rozrywki hazardowej.

W tym artykule polscy gracze znajdą wyczerpujące informacje na temat podstawowych zasad gry w ruletkę, rodzajów zakładów oraz kursów wypłat. Poznasz najpopularniejsze typy gry, dowiesz się, czym jest house advantage i limity zakładów. Wyjaśnimy również popularne strategie hazardowe i udzielimy praktycznych porad, jak zwiększyć swoje szanse na dobrą wygraną.

Wprowadzenie do ruletki

Ruletka jest grą hazardową, która od momentu powstania do dziś cieszy się ogromną popularnością. Zasady są dość proste, a system wypłat dobry. Istotą gry jest odgadnięcie, w którym sektorze zatrzyma się kulka.

Miara taśmowa składa się z trzech elementów:

 • Bęben. Jest to koło z ponumerowanymi slotami (przedziałami). W sumie jest 37 szczelin (dla europejskiej ruletki), z numerami od 0 do 36. Mają one różne kolory czerwony, czarny i zielony, co również liczy się w losowaniu. Kołowrotek obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
 • Piłka. Jest to mała biała kulka, która po uruchomieniu obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zatrzymanie jej decyduje o wyniku gry.
 • Tablica do obstawiania zakładów. Jest to stół z zieloną powierzchnią i specjalnymi oznaczeniami. Numery i kolory sektorów odpowiadają bębnowi; ich rozmieszczenie daje graczowi możliwość obstawiania kilku komórek jednocześnie.

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów ruletki, a gry online oparte są na generatorze liczb losowych. Wyniki losowania są uważane za nieprzewidywalne, ale zrozumienie zasad gry i rozsądna strategia zawsze zwiększa szanse gracza na dobrą wypłatę.

Historia ruletki

Prototypem współczesnej ruletki był wynalazek Blaise Pascala, przedstawiony szerokiej publiczności w 1655 roku. Maszyna miała działać jako model do rozwiązywania problemów z zakresu teorii prawdopodobieństwa. Pomysł spodobał się Francuzom i w 1720 roku pojawił się bardziej znany mechanizm ruletki.

Ruletka, w którą grają dziś miliony graczy na całym świecie, powstała w Paryżu w 1796 roku. Gra została szczegółowo opisana w powieści Jacquesa Lablégo "Roulette, or A Player's Tale".

Jednak jej rozwój i popularyzacja nastąpiła w Monako, dzięki zalegalizowaniu hazardu przez księcia Karola III. To właśnie wtedy (połowa lub koniec XIX wieku) gra ruletka amerykańska z powodzeniem przekroczyła ocean i stała się popularna w Stanach Zjednoczonych, obok ruletki europejskiej.

Zasady ruletki są dość proste, ale gracze mogą opracować wiele strategii, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną. Pamiętaj, że jest to gra hazardowa, która może uzależniać, dlatego też była wielokrotnie zakazana w różnych krajach. Przestudiuj ten przewodnik uważnie i nie trać kontroli nad swoimi emocjami podczas gry. 

Jak grać w ruletkę

Gra w ruletkę jest naprawdę prosta, zasady rundy są następujące:

 1. Uczestnicy obstawiają zakłady na wybranych polach stołu gry.
 2. Krupier rozpoczyna kręcenie bębnów.
 3. Gdy rozdający zacznie się kręcić, kulka zostaje wystrzelona w kierunku przeciwnym do kierunku koła.
 4. Uczestnicy obserwują grę do momentu, gdy kulka zatrzyma się na jednej ze szczelin.
 5. W zależności od wyników rundy, gracze i krupier rozliczają się.
 6. Gra jest powtarzana, a uczestnicy mogą powtarzać lub zmieniać swoje zakłady.

Zakłady są stawiane zgodnie z układem pola gry, a gracz ma możliwość postawienia na kilka możliwych wyników losowania. Zakłady wszystkich graczy są brane pod uwagę przy rozliczaniu, wypłaty w przypadku wygranej są obliczane według tabeli danej gry w ruletkę, w przypadku przegranej gracz traci wszystkie żetony, które postanowił zaryzykować. Warto przyjrzeć się bliżej mechanizmowi zakładów, ich rodzajom oraz dowiedzieć się, na jakie wypłaty może potencjalnie liczyć gracz.

Rodzaje zakładów

Pozornie prosta gra w ruletkę ma wiele opcji zakładów. Dlatego ważne jest, aby wcześniej zrozumieć mechanizmy obstawiania i rodzaje zakładów. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że zakłady obstawiane są w żetonach, których kolor i nominał określa gracz. Pozwala to nie mieszać zakładów różnych uczestników i sprawiedliwie obliczać wygrane.

Drugim ważnym niuansem jest warunkowy podział zakładów na dwie kategorie. Różnią się one prawdopodobieństwem wygranej i jej wysokością.

Pierwszy typ to zakład wewnętrzny i jest on zawierany na 1-6 numerów na raz z 37 możliwych. Prawdopodobieństwo wygranej jest niskie, ale wypłata za taką wygraną jest większa. Drugi typ to zakłady zewnętrzne, dotyczą one całych grup pól. W tym przypadku prawdopodobieństwo wygranej może wynosić od 33 do 50%, ale wygrane są znacznie mniejsze.

Stawki krajowe

Na środku stołu do gry znajdują się pola z numerami od 1 do 36. Jeśli postawisz na nie swój zakład, jest to zakład inside, który ma znacznie wyższy współczynnik wypłaty, choć prawdopodobieństwo wygranej jest niższe. Istnieje 6 rodzajów zakładów inside, poniższa tabela przedstawia ich nazwy, wyjaśnienie oraz kursy wypłaty w przypadku wygranej:

Nazwa stawki

Wyjaśnienie

Wskaźnik wypłaty

Prosto w górę

Wykonany ściśle dla 1 numeru na stole żeton umieszcza się na środku wybranego pola.

35:1

Podziel się

Wykonane dla 2 numerów umieszczonych obok siebie na stole, żeton umieszcza się pomiędzy wybranymi polami.

17:1

Ulica

Wykonane jednocześnie na trzech polach umieszczonych w tym samym rzędzie, żeton jest umieszczany na początku wybranego rzędu.

11:1

Narożnik

Zrobione na raz dla 4 liczb obok siebie, żeton umieszcza się w środku pomiędzy 4 polami.

8:1

Dla pięciu pokoi

Dostępne tylko w ruletce amerykańskiej, gracz obstawia jednocześnie 00, 0, 1, 2, 3, przy czym żeton jest umieszczony w rogu pomiędzy 1 i 0.

6:1

Linia szósta

Wykonany dla 6 liczb umieszczonych w sąsiednich rzędach, żeton umieszcza się pomiędzy początkiem rzędów.

5:1

Zakłady wewnętrzne to pełna swoboda działania dla gracza. Gracze ruletki mogą określić swoje opcje, umieścić jeden lub więcej zakładów do gry, wybierając to, co uważają za najlepsze kombinacje. Robiąc to, ważne jest, aby rozwinąć zrozumienie, jakie wypłaty można potencjalnie uzyskać z każdej opcji wygranej, a także opracować własną strategię.

Stopy zewnętrzne

Zakłady zewnętrzne skupiają się na dużych grupach liczb. Żetony nie są stawiane na polach liczbowych, ale na zewnątrz narzutu liczbowego. Jest to bardziej popularny rodzaj zakładu, ponieważ prawdopodobieństwo w tym przypadku jest znacznie wyższe.

Kursy wypłat są jednak niższe w porównaniu z zakładami inside. Istnieje 5 wariantów zakładów w ruletce outside, w tabeli poniżej przedstawiono ich nazwy, rozszyfrowanie oraz kursy wypłaty:

Nazwa stawki

Wyjaśnienie

Wskaźnik wypłaty

Przez tuzin

Na polu gry znajdują się 3 dziesiątki liczb 1-12, 13-24, 25-36, umieść żeton pod jedną z tych dziesiątek, aby wybrać jedną z nich.

2:1

Na kolumnach

Podobnie jak w przypadku zakładu tuzinkowego, gracz może postawić na 12 numerów jednocześnie, używając kolumn (pełna linia pozioma), żeton jest umieszczany na komórce poniżej ostatniego numeru kolumny.

2:1

Na czerwono/czarno

Gracz kładzie żeton na wszystkich czerwonych lub czarnych polach jednocześnie, umieszczając żeton na znaczniku odpowiedniego koloru.

1:1

Na parzystym/nieparzystym

Gracz obstawia 18 liczb parzystych lub 18 nieparzystych jednocześnie, kładąc żeton na odpowiednim znaczniku na stole gry.

1:1

Włączony Niski/Wysoki

Numery od 1 do 18 są uważane za niskie wartości, od 19 do 36 za wysokie, a gracz może postawić na całą grupę numerów jednocześnie, umieszczając żeton na odpowiednim znaczniku na stole.

1:1

Zakłady zewnętrzne są popularne wśród nowych graczy i tych, którzy chcą się po prostu dobrze bawić bez utraty znacznych kwot pieniędzy. Szanse na wygraną są bardzo wysokie, wahają się od 33% do 50%, ale wypłata w przypadku wygranej jest minimalna. Jest to dobry sposób, aby poznać ruletkę i mieć przyjemne doświadczenie hazardowe.

Wypłaty i wygrane

Kiedy już zrozumiesz zakłady i ich rodzaje, możesz zacząć grać w ruletkę na prawdziwe pieniądze. Aby ułatwić Ci zrozumienie szans na wygraną i oczekiwanych wypłat, w poniższej tabeli wymieniliśmy wszystkie opcje zakładów wraz z prawdopodobieństwem wygranej i kwotą podlegającą zakładowi w wysokości 10 zł (która jest zwracana graczowi, jeśli i tak wygra):

Rodzaj stawki

Tytuł

Szanse na wygraną

Czynnik

Kwota wygranej (bez zakładów), zł

Wewnętrzna

Prosto w górę

3%

35:1

350

Podziel się

5%

17:1

170

Ulica

6%

11:1

110

Narożnik

10%

8:1

80

Dla pięciu pokoi

15%

6:1

60

Linia szósta

16%

5:1

50

Zewnętrzna

Przez tuzin

33%

2:1

20

Na kolumnach

33%

2:1

20

Na czerwono/czarno

50%

1:1

10

Na parzystym/nieparzystym

50%

1:1

10

Włączony Niski/Wysoki

50%

1:1

10

Jak widać, w ruletce istnieje wyraźna zależność im wyższe prawdopodobieństwo wygrania pieniędzy, tym mniejsza wygrana, którą potencjalnie otrzyma gracz.

Różne rodzaje ruletki

Dziś branża hazardowa oferuje wiele odmian gier w ruletkę. Każda wersja stołowej rozrywki ma swoje własne cechy mogą się różnić obecnością, liczbą lub brakiem 0 na bębnie, zasadą umieszczania liczb na stole do gry, zasadami obstawiania zakładów, mechanizmem obliczania wygranych, współczynnikami wypłat, wyglądem itp. Najpopularniejsze rodzaje ruletki, które są w prawie każdym kasynie internetowym i stacjonarnym:

 • Europejskiej;
 • Francuski;
 • Amerykańska;
 • Bez Zera.

Poznajmy każdy rodzaj ruletki i dowiedzmy się, jak grać w te gry i czym się od siebie różnią.

Europejska ruletka zasady gry

Ruletka europejska jest uważana za klasyczną wersję gry stołowej. Cechy wyróżniające:

 • ma 37 sektorów na bębnie z numerami od 1 do 36 i jednym 0;
 • numery na kole są ułożone losowo;
 • przewaga kasyna wynosi tylko 2,7%;
 • na rolce 0, gracz otrzymuje taką samą wygraną, jak za każdy inny pojedynczy zakład, jeśli został postawiony na Zero.

Zasady są proste gracze dokonują zakładu wewnętrznego lub zewnętrznego, bęben i kulka obracają się, a gdy maszyna się zatrzyma, następuje podliczenie wygranych i wypłata. Ta wersja gry jest bardzo popularna wśród graczy, ponieważ przewaga kasyna jest niższa niż w ruletce amerykańskiej. Gra ma jednak swoją wadę, ponieważ gracze nie otrzymują w ogóle wypłaty, jeśli nie postawią zakładu, w przeciwieństwie do Ruletki Francuskiej.

Ruletka francuska cechy zasad

Ruletka francuska jest uważana za oryginalną wersję gry i jest bardzo podobna do ruletki europejskiej, ale ma swoje własne cechy:

 • na stole do gry znajduje się dodatkowy obszar do obstawiania call-bet;
 • Wygrana za call-bet jest oceniana tak samo jak za zakład pojedynczy 35:1 dla żetonu, który kończy się na zwycięskim numerze;
 • na zero, wszyscy gracze otrzymują nagrodę pocieszenia w wysokości połowy całkowitego przegranego zakładu.

Zasady ruletki francuskiej są takie same, z wyjątkiem dodatkowych opcji zakładów call-bet. Istnieją trzy rodzaje call-bet:

 • Voisins du Zero zakłady na 17 numerów sąsiadujących z 0 na kole ruletki 25, 2, 21, 4, 19, 15, 32, 0, 26, 3, 25, 12, 28, 7, 29, 18, 22. W sumie stawia się 9 żetonów.
 • Orphelins żetony umieszcza się na 8 liczbach 17, 34, 6, 1, 20, 14, 31, 9. Łącznie umieszcza się 5 żetonów.
 • Tier du Cylindre obstawianie 12 liczb jednocześnie 27, 13, 36, 11, 30, 8, 23, 10, 5, 24, 16, 33.

Możesz dokonać tych zakładów wybierając jedną ze stref na dodatkowym układzie stołu do gry.

Jak grać w amerykańską ruletkę?

Ruletka amerykańska to bardziej nowoczesna wersja gry stołowej, która została wymyślona 150 lat później niż jej klasyczna wersja. Główne różnice to:

 • bęben składa się z 38 sektorów zamiast 37;
 • dodatkowy slot jest oznaczony numerycznie jako 00;
 • przewaga kasyna w grze wynosi 5,26%, a nie 2,7%;
 • liczby na kole nie są ułożone chaotycznie pary leżą naprzeciwko siebie;
 • istnieje możliwość obstawienia pięciu pierwszych numerów.

Zasada pozostaje taka sama gracze wybierają numery, kładą żetony na stole, krupier kręci kołem ruletki, rzuca kulkę, a gdy ta się zatrzyma, następuje rozstrzygnięcie. Istnieją dwa rodzaje zakładów, które można wykorzystać, aby skorzystać z pierwszych 5 numerów na 5 numerów lub na górną linię. Ruletka amerykańska jest mniej opłacalna dla graczy, ale zapewnia nowe i ciekawe doświadczenia w grze.

Zasady gry w ruletkę bez zer

Ruletka bez zer to najbardziej opłacalna wersja gry stołowej z punktu widzenia hazardzistów. Oto spojrzenie na jej cechy:

 • bęben składa się z 36 slotów (zamiast 37 w klasycznej grze);
 • nie ma 0 na bębnie;
 • home advantage równa się 0;
 • nie ma opcji na zakłady dodatkowe, dostępne są tylko zakłady wewnętrzne i zewnętrzne.

Ruletka bez zera to stosunkowo nowa wersja gry stołowej. Zasady są bardzo podobne do ruletki europejskiej, podobna jest też kolejność liczb na bębnie.

Zasada gry pozostaje taka sama, tylko gracz nie może postawić na 0 po prostu nie jest w grze. To właśnie ten szczegół usuwa wszelkie przewagi domowe i zwiększa szanse na wygraną hazardzisty. Zakłady wewnętrzne i zewnętrzne są obstawiane według tych samych zasad, co w ruletce europejskiej.

Przewaga kasyna (przewaga domu)

House advantage to różnica pomiędzy rzeczywistymi szansami na wygraną a kursami wypłaty oferowanymi w grze. Na przykład w europejskiej ruletce rzeczywiste szanse na wygraną wynoszą 1:37, podczas gdy współczynnik wypłaty dla pojedynczego zakładu wynosi 1:35, a nie 1:37 odpowiednio, różnica między tymi kursami działa na korzyść kasyna.

Przewaga domu zależy w dużym stopniu od obecności i liczby Slot Zero na bębnie. Na przykład:

 • Ruletka europejska i francuska mają 1 zero, więc przewaga domu waha się od 1,35 do 2,70%.
 • Ruletka amerykańska ma 2 zera, co daje przewagę domowi od 2,63% do 7,89% (większość odmian ma średnią 5,26%).

Ze względu na dwa zera na bębnie, Ruletka Amerykańska ma większą szansę na wygraną, więc przewaga domu jest większa. Kasyno nie jest instytucją charytatywną; naturalnie zakład chce mieć gwarancję zarobku.

Ograniczenia dotyczące stawek

Główną zaletą każdego rodzaju ruletki jest sama różnorodność zakładów. Każdy rodzaj zakładu wiąże się z innym stopniem ryzyka im większe prawdopodobieństwo przegranej, tym wyższa wypłata w przypadku wygranej. Jest to charakterystyczne dla zakładów wewnętrznych, umieszczenie żetonów na zewnątrz zwielokrotnia szanse na wygraną, ale wypłata jest minimalna.

Grając w dowolny wariant ruletki na prawdziwe pieniądze, ważne jest, aby wybrać stół z odpowiednimi limitami zakładów. Limit określa minimalny koszt udziału w rundzie oraz maksymalną liczbę żetonów, jaką gracz jest skłonny zaryzykować na jeden obrót kołowrotka.

Dopasuj wybrany limit ruletki do swojego bankrolla zwiększy to Twoje szanse na wygraną i zmniejszy ryzyko utraty dużej ilości pieniędzy podczas długiej sesji gry. Jest to szczególnie ważne, aby trzymać się swojego limitu, jeśli zamierzasz użyć jednej ze strategii gry.

Strategie, które pomogą Ci wygrać w ruletkę

Ruletka opiera się na teorii prawdopodobieństwa. Z jednej strony zapewnia ona, że nie ma możliwości fizycznego wpływu na wynik spinu, wszystkie zwycięskie numery są losowane. Z drugiej strony, dzięki prawom matematycznym, teoretycznie możliwe jest przewidzenie wyniku rundy. Dlatego obecnie istnieje tak wiele strategii ruletki, a każda z nich działa na swój sposób. Poniżej przedstawiamy najlepsze taktyki:

 • System Martingale. Postaw 10 na kolor czerwony, podwoić jeśli przegrasz. Podwajaj aż do wygranej, po wygranej zacznij od nowa, ale postaw na czarne. W dłuższej perspektywie taki system często przynosi dobre wypłaty.
 • System kubański. Oparty na nierównomiernym rozmieszczeniu czerwonych i czarnych sektorów na całym polu. Zaleca się postawienie 2 identycznych zakładów na czerwone i 2 kolumny, lub na czarne i 1 kolumnę. Szanse na wygraną w takiej grze wynoszą 54%.
 • System D'Alambera. Działa na zasadzie zwiększania przyszłych wygranych. Za każdym razem, gdy przegrasz, podnieś stawkę o 1 punkt (np. 10 zł) i graj dalej; gdy wygrasz, zwróć pierwotną stawkę. W końcu stracisz mniej pieniędzy niż wygrasz.
 • System Fibonacciego. Strategia działa w przypadku zakładów o równych szansach czerwone lub czarne, parzyste/nieparzyste, duże/małe liczby. Postaw 2 zł, jeśli zakład wygra powtórz go lub cofnij o 1 zł (1 zł). Jeśli zakład przegra zwiększ go stawiając sumę poprzednich liczb (1+2=3). Jeśli znów przegrasz zwiększ zakład, teraz do 5 (2+3=5). Następnym razem, gdy przegrasz, zakład będzie wynosił 8, i tak dalej. Jeśli wygrasz cofnij się o 2 zakłady w kolejności (jeśli wygrasz na zakładzie 8 w następnej rundzie postaw 3).
 • Kolumny i Dziesiątki. Strategia opiera się na systemie Martingale, ale w tym przypadku zakład nie jest na kolor, ale na kolumny lub dziesiątki. Po przegranej zakład jest podwajany, procedura jest powtarzana aż do wygranej. W tym przypadku, jeśli postawisz na kolumny i dziesiątki w tym samym czasie, prawdopodobieństwo wygranej wzrasta do 66,6%.

Oczywiście, nie należy oczekiwać 100% sukcesu z każdej strategii. Ruletka to gra losowa, a szczęście w dużej mierze zadecyduje o Twoim sukcesie. Jeśli masz złą passę, podnosisz swoje zakłady i nadal nie masz wygranych, to masz pecha i to jest powód, aby przestać grać.

Najlepsze wskazówki dotyczące gry w ruletkę

Gracze powinni pamiętać, że ruletka to gra losowa, a Twój sukces zależy w dużej mierze od szczęścia. Ponadto, kasyno zawsze zachowuje przewagę, więc najlepiej jest stosować się do kilku prostych wskazówek, aby mieć przyjemne doświadczenie z grą:

👉 Najlepiej zacząć od klasycznych wersji gry. Ruletka francuska da graczowi największą przewagę przy rolce 0 odzyskujesz co najmniej połowę swojego zakładu.

👉 Jeśli gracz jest niedoświadczony, lepiej nie grać w amerykańską ruletkę, która ma większą przewagę kasyna nad graczem niż inne gry stołowe.

👉 Wybierając strategię, należy wziąć pod uwagę wielkość swojego bankrolla agresywne metody (systemy Martingale, Kolumna i Dozen) szybko wydrenują Twój budżet w wyniku kolejnych porażek. Lepiej zacząć od systemu Fibonacciego lub D'Alambera.

👉 Jeśli wybierzesz konkretną strategię, stosuj się do niej bez względu na wszystko odstępstwa od systemu spowodują, że stracisz więcej pieniędzy niż gdybyś kontynuował.

👉 Zastosuj złotą zasadę kasyn jeśli przegrasz równowartość 100 dolarów, przestań grać.

👉 Nie próbuj określać prawdopodobieństwa otrzymania wartości, którą chcesz nawet jeśli dostaniesz czarne 5 gier z rzędu, twoje szanse są nadal 50/50 na nowe losowanie.

👉 Nie próbuj zarabiać pieniędzy na grze w ruletkę chodzi o dobrą zabawę, grę dla zabawy i wykorzystanie tylko takiej ilości pieniędzy, jaką jesteś gotów stracić.